İRC’nin Sohbet Odaları için Tarihi Yolculuğu
İRC’nin Sohbet Odaları için Tarihi Yolculuğu

Sohbet

Sohbet

Merhaba değerli arkadaşlar yeniden sizlerle bi makalemizde beraberiz. Bu makalemde ise siz değerli okurlarıma İRC severlerin merak ettiği ve sıkça sorduğu İRC nin tarihini anlatacağım. Umarım siz değerli okurlarıma yararlı ve faydalı olur makalemizin sonunda tekrar görüşme ümidiyle hoşçakalın.
Arkadaşlar İRC nin ortaya çıkış tarihi 1988 li yılların ağustos ayıdır. Ama kesin olarak bi gün belirli değildir ama ağustos ayının sonları olduğu tahmin edilmektedir. İRC ilk günlerinde 10 kişi gibi bir kullanıcı kitlesine sahipti. İRC dünyaya Finlandiya’dan yayılmaya başladı ve kısa bir sürede yayılmayı başardı. İRCD sürümlerini ilk olarak 1993 yılında ortaya çıkarıp piyasaya sürdü. İRCD nin ilk sürümü olan 2.7 versiyonu çok basitti ve uyumsuzluk hataları vardı. Bu 2.7 versiyonu hataları nın çok olmasına rağmen İRC nin gelişimde büyük rol oynadı ve önderlik etti. Versiyon 2.8 yenilikleri fazla olan bu versiyon bir çok özellikde 2.7 versiyonunu geride bıraktı. 2.8 versiyonu nick hatalarına kanal ve global kanal sorunlarına deva oldu. İRC nin bu köklü ve geniş tarihi nin kısaca özeti budur arkadaşlar sizlere birazda İRC nin gelişimi anlatmak isterim oda söyledir:
Arkadaşlar 1998 li yıllarda İRC alemi en gelişen dönemindeydi her geçen gün daha geniş kullanıcı kitlelerine sahip olan İRC alemi artık resmen tüm dünyaya ben varım demeyi başarmıştı. İRC aleminin gelişmesindeki en büyük faktörler şunlardır:
1.faktör o zamanki yıllarda şuan olduğu gibi ınstagram,facebook,twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin olmaması veya çok fazla kullanıcısı olmamasıdır.
2.faktör insanlar ücretsiz sohbet etme isteğinin olması.
3.insanların o yıllardaki bildiği tek sosyal ağ olmasıdır.
Yukarıda belirttiğim sebepler tabiki herkes için farklı olabilir ama biz İRC severler bu 3 sebebi üç büyük faktör olarak görürüz. Hızla büyüyen İRC alemi malesefki büyük bir hızlada düşüşe geçmiştir bunun sebepleri ise şunlardır:
1.faktör İRC aleminin çağın gerisinde kalması ve ayak uyduramaması.
2.faktör yeni sosyal paylaşım sitelerinin ortaya çıkması ve büyümesi.
3.İRC nin yönetim şekillerinin bozukluğu.
Bunlarda İRC nin kullanıcılarını kaybetmesindeki başlıca sebeplerdendir.
Umarım İRC eski günlerine tekrar geri döner bizde sunucu olarak tek amacımız budur. laflariz.org
Evet arkadaşlar bu makalemizinde sonuna gelmiş bulunmaktayız umarım siz değerli okurlarıma yararlı olmuştur bir sonraki makalemde görüşmek üzere kendinize iyi bakın.İRC Artık Mobil Sohbet Olarakda Sizlerle Birlikte
Sohbet Odaları

Sohbet Odaları

Diğer Yazılar:

Yazar:

admin admin@laflariz.org

0 yorum var: “İRC’nin Sohbet Odaları için Tarihi Yolculuğu”

Yorum Yap:

CopyRight © 2018 -Chat | sohbet | Chat odaları | Chat sitesi | Cinsel sohbet | Sex chat
Tarih : 26.03.2019
Saat : 05:07:07
itibari ile Admin Tarafından Güncellenmiştir.

Created By Admin